Studencka Warszawa | Miasto bez tajemnic dla studentów

mar/12

23

Rozliczenia online. Co warto wiedzieć?

Oferty reklamujące programy rozliczeniowe twierdzą zazwyczaj, że aby wypełnić deklaracje podatkowe za ich pomocą nie musimy mieć żadnej wiedzy na temat podatków. Czy jest to prawdą? Tylko po części.

Progi podatkowe 2011 i ulgi

Prawdą jest, że korzystanie z programów rozliczeniowych ułatwia sporządzanie deklaracji podatkowych. Przydadzą się one zarówno fachowcowi, jak i osobie nie mającej pojęcia o podatkach. Trzeba jednak powiedzieć, że dla tej drugiej pomoc, jaką oferują tego typu aplikacje może okazać się niewystarczająca. W programach takich znajdziemy informacje, które odnoszą się do wszystkich podatników. Nie musimy wiedzieć, jakie powinniśmy wypełnić pity program nam to podpowie. Wpisując doń nasze dochody nie musimy martwić się o znajomość progów podatkowych, gdyż program na podstawie danych sam zaliczy nas do odpowiedniego. Natomiast nie powie nam np. z jakich ulg możemy skorzystać.

Jakich więc informacji potrzebujemy?

Aby dowiedzieć się, jaki typ formularza powinniśmy wypełnić możemy zwrócić się do programu. Zawarte w nim opisy szybko pozwolą nam zorientować się, który z nich jest dla nas. Jednak kiedy już to wiemy, powinniśmy zaczerpnąć informacji o tym, które rozporządzenia prawa podatkowego odnoszą się bezpośrednio do nas. Głównie będzie to wiedza z zakresu ulg podatkowych. W większości programów rozliczeniowych możemy znaleźć podstawowe informacje na ten temat. Możemy także liczyć, że wysokość ulg zostanie wyliczona na podstawie danych, które podaliśmy w aplikacji. Jednak żeby tak się stało, musimy wiedzieć, z jakich ulg możemy skorzystać.

Czy jest jeszcze coś?

Kiedy posiadamy wiedzę z opisanych powyżej zakresów najważniejsze rzeczy mamy już z głowy. W takim przypadku rozliczenie nie będzie stanowić problemu nawet dla najmniej zorientowanych w prawie podatkowym. Nie musimy także przejmować się wyliczeniami. Aplikacje do sporządzania deklaracji podatkowych wyręczają nas w tym zadaniu. Warto więc z nich korzystać. Nie powinniśmy jednak liczyć na to, że zrobią one wszystko za nas.

· ·

Komentowanie wyłaczone.

<<

>>

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL